|  | 

Gospodarka regionalna referaty

Czy warto zarabiać w polskim Internecie?

Czy warto zarabiać w polskim Internecie?
0 votes, 0.00 avg. rating (0% score)

Czy warto zarabiać w polskim Internecie?

zarabianie w internecie, zarabianie na blogu, zarabianie w polsce, zarabianie w sieci
Nie napiszę chyba niczego odkrywczego, jeśli powiem, że najwięcej pieniędzy w sieci zarabiają osoby, które adresują swoje produkty do anglojęzycznych odbiorców. Zatem powstaje dosyć istotne pytanie – czy warto i czy opłaca się adresować produkty online (np. poprzez pisane bloga czy ebooka) do polskojęzycznych odbiorców? A może lepiej od razu z nich zrezygnować i przerzucić się całkowicie na rynek anglojęzyczny? Na te dylematy postaram się odpowiedzieć w tym wpisie.

Oto 4 podstawowe powody, dzięki którym rynek anglojęzyczny jest bardziej atrakcyjny od polskiego:

1. Większa potencjalna liczba odbiorców
Ludzi mówiących po angielsku jest na świecie około 1,8 mld (a liczba ta z pewnością rośnie), a językiem polskim posługuje się tylko ok. 45-50 mln ludzi (źródło: wikipedia.org). Widać sporą różnicę po tym względem, co ma kolosalny wpływ na kształtowanie się przyszłych rynków zbytu naszych cyfrowych produktów.

2. Można więcej zarobić
Ceny ebooków np. w Stanach Zjednoczonych lub Wielkiej Brytanii są wielokrotnie wyższe niż w Polsce. Dla porównania podam przykładowe ceny (źródła: amazon.com, ebay.co.uk i zlotemysli.pl). W USA i na Wyspach Brytyjskich za typowego ebooka trzeba zapłacić ok. 15-25 dolarów/funtów. Często zdarzają się także produkty dużo droższe, które chętnie zdobywają nabywców.

W Polsce, pomijając to, że jest niewiele dobrych wydawnictw ebookowych, to jeszcze ceny jakie możemy za nie uzyskać, wahają się w granicach zaledwie 20-40 zł. Rzadko można trafić na droższe. Podobnie jest ze stosunkiem wynagrodzenia wydawcy za kliknięcie odwiedzającego stronę, w reklamę Google AdSense czy inne serwisy podobne do polskiego AdTaily.pl. Poza tym, żyjąc w Polsce a zarabiając stawki np. amerykańskie można prowadzić całkiem wygodne i komfortowe życie, korzystając z różnicy kursów i stosunkowo niskich cen w polskich sklepach.

ZOBACZ: 5 sprawdzonych sposobów jak dorobić sobie do pensji

3. Podejście do cyfrowych produktów
W Polsce panuje dość powszechne przekonanie, że to co dostępne jest w formie elektronicznej w Internecie musi być darmowe. Polacy są niechętni do tego by wydawać pieniądze na coś, co można przez przeszkód i konsekwencji pobrać z serwisów torrentowych lub chomikuj.pl i innych podobnych. Zamiast zakupu pliku mp3, ebooka czy też filmu przeciętny Polak „ściąga” go za darmo z sieci.

Rynek zagraniczny, w szczególności amerykański, jest całkowicie inny, co wynika między innymi z przeszłości i historii kształtowania się kapitalizmu w USA. Tam ludzie są przyzwyczajeni do tego, że za dobrą i wartościową treść się płaci i to nie rzadko duże pieniądze. Poza tym tamtejszy rynek to olbrzymia paleta różnorodnych produktów, gdzie każdy klient znajdzie coś dla siebie, a każdy producent wyszuka odpowiednią dla siebie niszę.

Ciekawe artykuły o finansach:

czy-warto-zarabiac-w-polskim-internecie

ABOUT THE AUTHOR

Related Articles

  • Porady doradcy kredytowego

    Porady doradcy kredytowego

    Porady doradcy kredytowego Uzyskanie satysfakcjonującego nas zobowiązania kredytowego nie jest wcale łatwe w dzisiejszym świecie, potrzebna jest wielokrotnie pomoc doświadczonego doradcy kredytowego. Pomoc i wskazówki takiej osoby są tak bardzo ważne, ponieważ nie każdy z nas dokładnie wie, czego oczekuje od nas instytucja bankowa, gdy składamy wniosek kredytowy. Często nasz wniosek o przyznanie kredytu zostaje

  • Ekonomia sektora publicznego Stiglitz pdf

    Ekonomia sektora publicznego Stiglitz pdf

    Ekonomia globalna nauką przyszłości? Ekonomia globalna to nauka, która zyskuje sobie na popularności. Coraz częściej jest wybierana jako specjalizacja na kierunkach ekonomicznych – wynika to z obserwacji potrzeb rynku oraz przemian ekonomicznych o charakterze globalnym. Wiele osób uważa, że może się ona stać nauką przyszłości. Ekonomia globalna pozwala analizować związki przyczynowo-skutkowe między różnymi wydarzeniami gospodarczymi,