|  | 

Gospodarka regionalna referaty

Fundusz awaryjny i dorabianie do pensji

Fundusz awaryjny i dorabianie do pensji
0 votes, 0.00 avg. rating (0% score)

Otrzymałem od pewnego czytelnika maila (dane osobiste i kontaktowe do mojej wiadomości), w którym to pyta się on, w jaki sposób zabezpieczyć się finansowo w razie ewentualnej utraty pracy i jakie kroki podjąć, by dorobić do pensji i mieć pewne dochody do czasu znalezienia kolejnego etatu. Bardzo dziękuję mu za to pytanie, ponieważ jest ono z zakresu moich zainteresowań i wciąż dążę do pogłębiania wiedzy w tej dziedzinie. Zatem udzielę odpowiedzi najlepiej jak potrafię.

Nieoczekiwane wydarzenie

Wyobraźmy sobie sytuację, że pracujesz, dajmy na to, jako przedstawiciel handlowy przedsiębiorstwa zajmującego się handlem artykułami biurowymi. Twoim celem jest podróżowanie od klienta do klienta oraz sprzedaż jak największej ilości arkuszy papieru, długopisów, spinaczy, tuszu do drukarek itp. rzeczy. Posiadasz służbowy samochód, telefon oraz laptop.

Pracujesz od poniedziałku do piątku po 10 godzin dziennie, a wynagradzany jesteś w systemie prowizyjnym, tak, że możesz – jeżeli jest dobry okres – zarobić nawet do 3-4 tys. złotych miesięcznie na czysto. Jak na polskie warunki to całkiem przyzwoita suma.

Rynek ma zawsze rację

Jednak rynek bywa kapryśny, a postęp technologiczny idzie cały czas do przodu. Twoja firma notuje coraz większy spadek sprzedaży. Firmy wolą już faktury w formacie elektronicznym, zamiast papierowych, coraz więcej rzeczy dzieje się w komputerze, a nie na tradycyjnym papierze. Starasz się jak możesz, ale sprzedaż i tak spada. W końcu przychodzi taki moment, że Twój szef w celu redukcji kosztów musi kogoś zwolnić. Wybór, nie wiedzieć czemu, pada na Ciebie. Zostajesz zwolniony. I co wtedy robić? Zanim to nastąpi…

…zbuduj fundusz awaryjny!

Sytuacja trudna, zatem powinieneś pomyśleć o takim wydarzeniu już dzisiaj. Gdy nagle zabraknie Ci stałego dochodu, a Twój współmałżonek nie pracuje, mogą was czekać ciężkie chwile. Kilka miesięcy może minąć nim znajdziesz nową pracę. W tym celu, gdy już pracujesz, powinieneś pomyśleć o stworzeniu własnego funduszu awaryjnego.

Fundusz awaryjny (ang. emergency fund) to środki pieniężne, które pozwolą Ci na spokojne przeżycie bez stałej pracy, w ciągu minimum 3 miesięcy. Oczywiście możesz także stworzyć dłuższy fundusz np. do 6 miesięcy, ale jego budowa będzie już trudniejsza.

Ciekawe artykuły o finansach:

fundusz-awaryjny-i-dorabianie-do-pensji

ABOUT THE AUTHOR

Related Articles

  • Porady doradcy kredytowego

    Porady doradcy kredytowego

    Porady doradcy kredytowego Uzyskanie satysfakcjonującego nas zobowiązania kredytowego nie jest wcale łatwe w dzisiejszym świecie, potrzebna jest wielokrotnie pomoc doświadczonego doradcy kredytowego. Pomoc i wskazówki takiej osoby są tak bardzo ważne, ponieważ nie każdy z nas dokładnie wie, czego oczekuje od nas instytucja bankowa, gdy składamy wniosek kredytowy. Często nasz wniosek o przyznanie kredytu zostaje

  • Ekonomia sektora publicznego Stiglitz pdf

    Ekonomia sektora publicznego Stiglitz pdf

    Ekonomia globalna nauką przyszłości? Ekonomia globalna to nauka, która zyskuje sobie na popularności. Coraz częściej jest wybierana jako specjalizacja na kierunkach ekonomicznych – wynika to z obserwacji potrzeb rynku oraz przemian ekonomicznych o charakterze globalnym. Wiele osób uważa, że może się ona stać nauką przyszłości. Ekonomia globalna pozwala analizować związki przyczynowo-skutkowe między różnymi wydarzeniami gospodarczymi,